Układanie puzzli w ostatnich czasach odeszło jakby nieco do lamusa. Zajmuje się dzieci prostymi, niewymagającymi obecności rodzica aktywnościami, takimi, jak oglądanie telewizji, gra na komputerze, czy zabawa tabletem. Oczywiście nowoczesne technologie oferują całą gamę gier dydaktycznych, a także te „zwykłe” gry kształtują wiele cennych umiejętności, jak na przykład refleks. Jednak zwykle czas spędzony przed ekranem jest czasem pustym, bezwartościowym pod względem edukacyjnym i rozwojowym.
Tymczasem nie do przecenienia jest poświęcanie dziecku własnego czasu, przygotowywanie dla niego zabaw, gier i rozrywek niosących za sobą wartość nie tylko relaksacyjną. Rzecz jasna, wymaga to dużo większego zaangażowania od osoby dorosłej, niż tylko włączenia sprzętu elektronicznego.
Zwrócić się może jednak z nawiązką. Wspólne czytanie książek, rozmowy, puzzle dla dzieci rozwijające umysł, konstruowanie prostych zabawek, wykonywanie odpowiednich dla wieku dziecka zadań, gry planszowe – wszystko to wręcz rewelacyjnie wpłynie na rozwój młodego człowieka. Pamiętajmy bowiem, że jego umysł kształtuje się nie tylko w szkole, ale przez cały czas i każdy przebywający obok dorosły człowiek ma nań istotny wpływ. Najbardziej dotyczy to oczywiście rodziców lub opiekunów dziecka.