Kredki akwarelowe to produkt, z którym trzeba wiedzieć, jak się obchodzić. W związku z czym, zanim ktoś zdecyduje się nimi pracować warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób to dobrze robić.
Dwie techniki pracy
Zarówno w przypadku kredek wodnych, jak i kredek akwarelowych istotna jest woda. To ona dzieli pracę tymi przedmiotami na dwie różne metody. Oto obie z nich:
1. Sucho na mokrym
Pierwsza z technik jest nieco mniej znana. Kredki wodne i akwarelowe są tutaj wykorzystywane na zwilżonej kartce papieru. Dzięki temu kredki akwarelowe nabierają całkowicie innego koloru i większej miękkości.
2. Mokro na suchym
Druga technika jest zdecydowanie bardziej popularna wśród młodzieży i dzieci. Najpierw na kartce papieru koloruje się kredkami akwarelowymi, a dopiero później kartkę samą w sobie oczy się i rozmazuje niejako kolor. Tę technikę najczęściej stosuje się w przypadku tła lub jakichś wypełnień, ponieważ najczęściej kolor jest zdecydowanie bardziej rozmazany. W przypadku tej techniki istnieje możliwość wielokrotnego zwilżania kartki po jej uprzednim wyschnięciu.
Wybór należy do artysty – malarza
Zawsze wybór odpowiedniej techniki należy do osoby, która trzyma w ręku przybory malarskie. To ona decyduje o tym, co znajdzie się na rysunku, a przede wszystkim, jak będzie on wyglądał na zakończenie.