W początkowych latach edukacji dzieci uczą się pisać w zeszytach w wąską linię, a wraz z postępami w nauce pisania zamieniają wąską linię na szeroką. Okazuje się jednak, że zeszyty szkolne w kratkę są wygodniejsze dla większości dzieci. Z czego to wynika i jak zapatrują się na to nauczyciele?
Większa swoboda pisania
Szkolne zeszyty w kratkę z księgarni Legolas charakteryzują się tym, że pisząc w nich dziecko ma większą swobodę pisma i ogólnego prowadzenia zeszytu. Może pisać większymi literami, zajmującymi dwie kratki, mniejszymi, stosować węższy lub szerszy odstęp. Przyspiesza to kształtowanie się charakteru pisma u dziecka, a jego zeszyty wyglądają schludniej. W zeszytach w kratkę uczniowi łatwiej też stworzyć rysunki schematyczne, wykresy, tabele czy mapy myśli, co z kolei pozwala na efektywniejsze zapisywanie i późniejszą naukę notatek.
Rodzaj zeszytu a specyfika przedmiotu
To, jakie zeszyty do szkoły są wymagane, zazwyczaj zależy od poziomu edukacji i specyfiki danego przedmiotu. Podczas gdy zeszyty w kratkę sprawdzają się na lekcjach matematyki, większość nauczycieli języka polskiego wymaga prowadzenia zeszytu w linię. Coraz większa ilość nauczycieli jest jednak świadoma potrzeb uczniów i zależy im na tym, aby zeszyt przedmiotowy prowadzony był schludnie, a więc w późniejszych latach edukacji zdarza się, że pozostawiają oni dowolność w wyborze zeszytów.