Znają ją dzieci i dorośli na całym świecie. W Polsce, dokąd trafiła w 1980 roku, bawią się nią kolejne pokolenia. Prosta w konstrukcji, piekielnie skomplikowana w ilości kombinacji matematycznych, wymaga nieco wprawy, wyobraźni przestrzennej i dobrej pamięci. A jeśli ktoś jej nie ma? Kostka Rubika sklep na pewno pomoże wzmocnić procesy myślowe i pamięciowe.

Szaleństwo cubingu


Początkowo sam konstruktor kostki Ernő Rubik miał wątpliwości co do tego, czy jego konstrukcja warta jest popularyzacji. Pierwsze ułożenie sześcianu w sześciu barwach zbudowanego ze ścian podzielonych na 9 kwadratów zajęło Rubikowi miesiąc.
W pokonywaniu trudności nie pomagała świadomość, że układy kolorów na kostce mogą wystąpić w 43 trylionach kombinacji – wiele osób uważało, że nie istnieje algorytm pozwalający rozwiązać zadanie. Tymczasem okazuje się, że algorytmów jest wiele, a każdą kostkę można ułożyć w około 20 ruchach. Rekord ilości ruchów wynosi obecnie 17.
Po miesięcznych mękach Ernő Rubika, aktualny rekord świata w układaniu kostki na czas wynoszący niecałe 5 sekund jest wręcz kosmiczny.

Mistrzostwa w cubingu odbywają się co rok w różnych państwach. Obecnie tworzy się inne odmiany kostki – od krawędzi liczącej 2 kwadraty do krawędzi złożonej z 7 lub 9 kwadratów w tyluż kolorach. Układanie takich kombinacji wymaga jednak wyjątkowych umiejętności rozumowania przestrzennego.

Kostka Rubika dla dzieci


Jest doskonałym pomysłem na zachęcenie do podejmowania wyzwań i pokonywania trudności. Nie nadaje się dla maluchów – dziecko małe charakteryzuje się myśleniem konkretno – obrazowym i jeśli ułoży kostkę, to raczej przez przypadek (albo jest genialne). Dla dzieci powyżej ósmego roku życia zabawa kostką Rubika zalecana jest jako sposób na rozwijanie ważnych procesów myślowych: myślenia matematycznego, wyobraźni przestrzennej, pamięci.
Kostka nigdy się nie znudzi – prawdopodobieństwo trafienia tych samych kombinacji jest bliskie zeru, więc zabawka ciągle jest atrakcyjna, nieograna.
Po opanowaniu jednego algorytmu można zachęcić dziecko do próbowania nowych metod. Jeśli nie potrafi ono samo znaleźć tych algorytmów, to warto podsunąć mu literaturę. O kostce Rubika napisano mnóstwo poradników, a w Internecie można znaleźć filmiki czy wpisy na stronach, które opisują sposoby rozwiązywania łamigłówki Rubika.

By admin