Gry karciane są szczególnie uwielbiane przez dzieci, chociaż bardzo często korzystają z nich również dorośli. Dzieje się tak między innymi z powodu mnogości dostępnych gier. W takim przypadku nie dopada nas rutyna, a za każdym razem możemy rozpoczynać nową rozgrywkę, przechodząc z jednych zasad do drugich. 

Popularność

Największą popularnością cieszą się w zasadzie wszystkie gry zespołowe wśród dzieci. Dzięki nim się uczą, nawiązują nowe znajomości oraz odrywają się nieco od komputera i smartfona. Kilkanaście lat temu w szkołach królowała między innymi popularna 'gra w gumę’, a w wielu miejscach Polski uczniowie bardzo chętnie grali w podchody, a więc grę terenową, która najczęściej odbywała się w lesie i polegała na odnalezieniu całej przeciwnej ekipy dzięki znakom pozostawionym, chociażby na ziemi.

Dziś w szkołach królują gry na urządzeniach elektronicznych, od których dzieci są praktycznie uzależnione już od najmłodszych, nawet kilku lat. Na szczęście bardzo popularne są również klasyczne formy zabawy, a więc gry karciane. Najpopularniejsze wśród dzieci są gry:

  • w wojnę. To chyba najprostsza z możliwych gier karcianych, a jednocześnie jedna z najchętniej wybieranych. Tak na prawdę już 4 czy 5 letnie dzieci mogą dołączyć do rozrywki i z powodzeniem 'ograć’ starszych kolegów!
  • kuku. Znacie tę grę? Chodzi tutaj oczywiście o pozbywanie się niechcianych kart, a jednocześnie dążąc do uzyskania trzech kart o takim samym kolorze. W efekcie osoba, której się udało krzyczy 'kuku’!
  • double. Karty przeznaczone do tej formy rozgrywki nieco różnią się od standardowych. Polegają one na przykład na zbiorze kilku bądź kilkunastu elementów na jednej karcie, za przykład możemy wziąć zwierzaki czy postaci z bajki. Oczywiście na każdej z kart dany zestaw nieco się różni, a cel rozgrywki polega na jak najszybszym dopasowaniu wspólnego elementu z aktualną kartą na stole. Wygrywa grę ten, kto najszybciej wykorzysta wszystkie zgromadzone przez siebie karty.
  • uno. To klasyk z ponad czterdziestoletnią tradycją, o którym opowiemy nieco dłużej w poniższym akapicie.  

Jak się gra w uno?

karty uno

Karty uno są dostępne w sprzedaży już ponad czterdzieści lat, dzięki temu bawią i cieszą już kolejne pokolenia, a jednocześnie ich popularność wcale nie spada! Co ciekawe, sprzedanych zostało aż 150 milionów egzemplarzy w łącznie 80 krajach. To wynik, który plasuje karty Uno na jednym z najwyższych miejsc wśród całej dostępnej konkurencji. 

Uno jest klasyczną grą karcianą, która polega na dopasowaniu zarówno kolorów jak i cyfr, przy której bawić się może cała rodzina, niezależnie od wieku uczestników. Celem tej gry jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart z ręki i zdobycie po kilku rozgrywkach minimum 500 punktów, za karty jakie pozostają graczom w ręku. Rozgrywka rozpoczyna się w momencie gdy każdy gracz ma siedem kart w ręku i każdy po kolei rozgrywa 1 ze swoich kart. Kartę można dołożyć do utworzonego stosu tylko w sytuacji gdy ma taki sam kolor bądź wartość czy symbol – taki jak u tej na wierzchu kupki. Oczywiście dostępne są również tak zwane karty specjalne, które zdecydowanie potrafią uatrakcyjnić rozgrywkę. W niektórych wariantach rozgrywki otrzymuje się bowiem kartę, która zawiera dowolne zasady, wybierane przez uczestnika gry. 

Uno to zdecydowanie gra karciana, która potrafi wciągnąć na wiele godzin rozgrywki. Można też powiedzieć, że łączy pokolenia, gdyż rodzice lub dziadkowie mogą grać z dziećmi, wprowadzając ich w te piękną rozgrywkę i ucząc ich zasad gry. 

By admin