Choć w Internecie możemy znaleźć wszystko, papierowe książki nigdy nie zastąpią monitora komputera lub smartfona. Wiele osób decyduje się na posiadanie własnej biblioteczki. Są wśród nich nie tylko pozycje beletrystyczne, ale też poradniki oraz encyklopedie. Jakie słowniki warto mieć w domu?

Słownik języka polskiego i słownik ortograficzny

Pielęgnacja języka ojczystego to piękne kultywowanie tradycji. W czasach popularności anglicyzmów, poprawna polszczyzna staje się wręcz ciekawostką. Takie słowniki mogą przypominać nam o tym, jak powinno się mówić i pisać, a także – jakie jest pochodzenie danych wyrazów.

Słownik frazeologiczny

Frazeologizmy używane są przez wszystkich – chociaż nie każdy zdaje sobie sprawę, czym są. Słownik frazeologiczny to kolejna interesująca pozycja, z której dowiemy się, co oznaczają najpopularniejsze powiedzonka i inne utrwalone w praktyce językowej połączenia wyrazowe. 

Słownik wyrazów obcych

W naszym języku istnieje bardzo wiele słów, których brzmienie pochodzi z innych języków. Przykładowo – wyraz „adrenalina” wzięło się od łac. „ad renes”, co oznacza „przy nerkach”. Jest to bowiem hormon produkowany przez nadnercza. Czy zastanawiamy się nad tym na co dzień? Czytanie słowników może stać się niezwykle wciągającym zajęciem, a także – być okazją do zabłyśnięcia ciekawostką w towarzystwie.

By admin