Rodzice chcący od najmłodszych lat stawiać na rozwój swojego dziecka starają się znajdować różne możliwości pozwalające na edukację dziecka poprzez zabawę, co zaowocować ma w przyszłości. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek oraz materiałów stymulujących rozwój dziecka, jednak należy pamiętać, że wszystko, co ma zostać wykorzystane przez dziecko, powinno być dostosowanego jego wieku oraz możliwości poznawczych. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, narzędziem stymulującym rozwój może być system edukacji PUS. PUS to skrót od słów „pomyśl”, „ułóż”, „sprawdź”. Już samo rozwinięcie skrótu podpowiada na czym polega edukacja w tym systemie. 

Pomoc w rozwoju dziecka

Zasadniczym plusem systemu edukacji PUS jest samodzielność dziecka w kształceniu oraz jego atrakcyjna forma. Dziecko dostaje książeczkę wypełnioną różnego rodzaju zadaniami do rozwiązywania. Wszystko podane jest w atrakcyjnej formie tak, by dziecko rozwiązywanie zadań kojarzyło raczej z zabawą, niż edukacją. Mając na względzie fakt, iż system przede wszystkim dąży do aktywizacji dziecka, uczy się ono (oczywiście obok przekazywanych treści) samodzielności oraz myślenia zadaniowego). Oprócz samego rozwiązywania zadań z książki, dziecko układa także klocki w zestawie kontrolnym, co znowu stanowi atrakcyjną formę, która na myśl przywodzi zabawę oraz pozwala zaktywizować dziecko manualnie. 

Plusem systemu PUS jest fakt, iż wykorzystywany jest w ponad stu książeczkach dla dzieci, dlatego też zakres tematyczny oraz zasób wiedzy do przyswojenia jest bardzo duży. W planach oczywiście są kolejne pozycje, dlatego wykorzystując system PUS można zapewnić dziecku różnorodny rozwój. Wszystkie książeczki przygotowane zostały przez specjalistów w swojej dziedzinie, dlatego zapewniają wysoki poziom merytoryczny, ale także spełniają swoją funkcję w zakresie zainteresowania dzieci tematyką. Książeczki występują w formacie podłużnym oraz zeszytowym, przez co odpowiadają różnorodnym potrzebom dzieci (w zależności też od ich etapu rozwoju). 

pus

Zakres tematyczny książeczek

Jeżeli chodzi o tematykę książek dla dzieci wykorzystujących system PUS, koncentrują się one wokół tematów, z którymi dzieci na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym mają najczęściej problemy. Książki pomagają więc w nauce liter, gramatyki, ortografii oraz wspomagają naukę czytania. Na rynku dostępne są też książki poruszające zagadnienia matematyczne oraz wspomagające ogólną zdolność dziecka do nauki (przykładowo poprawiając umiejętności skupienia dziecka). Zasadniczym plusem książek jest nie tylko wsparcie dziecka w zagadnieniach, z którymi może mieć ono problem, ale także pokazanie mu, że początkowe trudności w nauce mogą zostać przezwyciężone. Dziecko, które nauczy się określonych umiejętności dzięki książeczce wykorzystującej system PUS, będzie miało świadomość, że zastosowanie różnorodnych metod nauki może doprowadzić do szybszego i bardziej dogłębnego zaznajomienia się z tematem i opanowaniem poszczególnych informacji. Wiedza ta zaowocuje w przyszłości, kiedy to dziecko będzie musiało opanować bardziej skomplikowany zestaw informacji. Aktywne ćwiczenia oraz kreatywne podejście do nauki zawsze jest czymś, co stymuluje rozwój. Wiedza co do sposoby przyswajania informacji, jaką dziecko wyciągnie z systemu PUS pozostanie z nim na długo, dzięki czemu z całą pewnością można powiedzieć, że zakup książek wykorzystujących ten system to inwestycja w przyszłość dziecka, która zostanie przez nie doceniona na dalszych etapach edukacji. 

By admin