Każdy maluch ma swój własny temperament. Są dzieci, które wolą zajęcia manualne i kreatywne, innym trudno wytrwać w bezruchu choćby kilka minut. Jeżeli nasze dziecko nie przejawia zainteresowania ruchem i aktywnością, a chcemy, by było zdrowe, nie zostawało w tyle za rówieśnikami – nauczmy je zabaw ruchowych.

Jak rozruszać małe dziecko?

Już 3 – miesięczne niemowlęta zachęcamy do przekręcania się na bok, wykorzystując do tego ulubioną zabawkę kładzioną w zasięgu wzroku. Później w podobny sposób uczymy go raczkowania, czy stawiania pierwszych kroków. Bawimy się w berka, pokonujemy przeszkody, odwiedzamy sale zabaw z tunelami, zjeżdżalniami.

Ruch na świeżym powietrzu

Jak najczęściej wybierajmy aktywność na świeżym powietrzu. Place zabaw, tory przeszkód to dla malucha nie lada frajda. Wymarzonym prezentem dla każdego malca jest własny rowerek. Pierwszym zakupem jest zwykle pojazd trójkołowy. Świetne są także rowerki biegowe. Pozwalają ćwiczyć koordynację i równowagę bez konieczności trudnego pedałowania.

Gdy nasze dziecko oswoi się już z rowerem i opanuje sztukę jazdy bez kółek pomocniczych, możemy kupić mu bmx dla dzieci. Jest to rower niewielkich rozmiarów przystosowany do jazdy wyczynowej, różnego rodzaju sztuczek. Zadbajmy koniecznie o zestaw ochraniaczy i kask dla naszej pociechy. Zachęcając nasze dziecko do aktywności od najmłodszych lat, nie musimy się obawiać, że jako nastolatek każdą wolną chwilę będzie spędzało przed komputerem. Ruch na świeżym powietrzu uzależnia i jest to bardzo zdrowe uzależnienie.

Comments are closed.