Choć pierwowzór ebooka powstał kilkadziesiąt lat temu, na większą skalę pojawił się on około 2010 roku. Już wtedy wieszczono, że to koniec papierowej książki, bo czytniki są wygodniejsze, a książki w formie elektronicznej tańsze od papierowych odpowiedników. Czy ebook wyprze z rynku papierową książkę? Na razie się na to nie zanosi, ale niektórzy zdecydowanie wolą czytnik od papierowych wydań.

Największe zalety ebooka

Ebook wybierają przede wszystkim ci, którzy czytają sporo i nie mają miejsca na składowanie papierowych książek. W czasie wyjazdu do walizki nie muszą pakować kilkunastu książek. Wystarczy, że wezmą lekki czytnik, na którym mogą mieć nagrane tysiące książek. To zdecydowanie największa zaleta książek w formie elektronicznej.

Nowocześniejsze czytniki mają podświetlenie, które pozwala czytać także po ciemku bez włączonego światła. Co istotne, wzrok nie męczy się wtedy, jak przy tablecie i telefonie. Ekran w czytniku jest specjalnie przystosowany do tego, by nie emitować niebieskiego światła.

Poza tym w ebooku można łatwo znaleźć konkretne informacje. Wszystko dzięki wyszukiwarce, w którą można wpisać dowolne sformułowanie i czytnik znajdzie je w książce. To przydaje się w przypadku czytania książek popularnonaukowych i podręczników.

ebooki

Czy papierowe książki znikną z rynku?

Choć w ostatnim czasie ceny papieru wzrosły, nie zanosi się na to, że wydawnictwa przestaną drukować książki. Wszystko wskazuje na to, że wielu miłośników czytania zdecydowanie woli papier i nie będzie sięgać po książki w czytniku.

Ebook jest pewnie wygodniejszy w użyciu niż tradycyjna książka. Wielu czytelników uwielbia jednak szelest i zapach papieru. Tacy ludzie nigdy nie zrezygnują z tradycyjnych wydań.

Comments are closed.