Klocki magnetyczne (https://tantis.pl/klocki-magnetyczne-c1275) stały się bardzo popularne i po powstaniu patyczków z magnesami do budowania konstrukcji przestrzennych, pojawiły się kolejne pomysły. Wyprodukowano wiele różnorodnych klocków, aby dzieci mogły mieć wybór i aby zabawa zawsze była ciekawa i ekscytująca.
Kto może bawić się magnetycznymi klockami?
W pudełku z zestawem klocków dodawana jest instrukcja i zastrzeżenia, dla jakiej grupy wiekowej klocki są przeznaczone. Po klocki chętnie sięgają również dorośli, co nikogo nie powinno dziwić, a zachęcać, by samemu spróbować takiego zajęcia.
Klocki mogą towarzyszyć nam przez całe nasze życie od dzieciństwa aż po starość. Są one bardzo rozwojowe i utrzymujące sprawność manualną oraz umysłową. Zmniejszają poziom stresu i wyciszają. Łatwiej po zabawie klockami zasnąć i śnić przyjemne kolorowe sny.
Na rynku możemy spotkać wiele wariantów klocków magnetycznych. Są to:
– patyczki,
– sześciany,
– bryły,
– kulki,
– w formie płaskiej i in.
Każde z wymienionych zabawek rozwijają ludzki mózg. Dlatego warto wprowadzić do swojego rytuału zabawę klockami z magnesami przynajmniej raz na tydzień w swoim życiu dorosłym, a dzieciom pozwolić się nimi bawić tyle, ile chcą i czas na to pozwala.
Co można ułożyć z klocków, które się do siebie kleją jak magnes?
Klejące się do siebie klocki to te, które mają w swojej obudowie magnesy. To one przyciągają do siebie kolejne ukryte magnesy. Dzięki temu dużo łatwiej dziecku połączyć klocki ze sobą i stworzyć z nich konkretną figurkę. Pierwsza zabawa zwykle wygląda tak, że dzieci klocki rozsypują i przyglądają się, które elementy złączyły się ze sobą same. Potem same zaczynają klocki łączyć. Być może najpierw będą to same pociągi i wieże, gdyż jest to moment na oswajanie się z nowymi elementami klocków.
Po tych wstępnych „oględzinach” przychodzi czas na konstruowanie figur abstrakcyjnych. To po prostu spontaniczna fantazja i chęć radosnej zabawy bez używania zbytniej uwagi. Będą to fantastyczne bliżej nieokreślone kształty figur. Dopiero na końcu zaczyna się konkretne budowanie i odwzorowywanie przedmiotów z otoczenia. Zaczną pojawiać się na stoliku np. piesek Reksio, żyrafa, domek, wózek, samochód, ludzik i wiele innych figur imitujących zwierzęta, rośliny, przedmioty codziennego użytku. Nie zdziwmy się, gdy na stole powstanie tętniące życiem miasteczko.
Dlaczego klocki są ulubionymi zabawkami dzieci?
Spośród zabawek klocki są jednymi z najbardziej ulubionymi, ponieważ pozwalają na rozwój kreatywności. Dzięki konstruowaniu rozwijają odważne myślenie. W ich głowie pojawia się wiele pomysłów na spontaniczne i wesołe spędzenie czasu z klockami w dłoniach. To zajęcie, które zajmie dziecko na długi czas. Wpłynie ono budująco na jego psychiczną równowagę. Poza tym malec będzie się czuł dowartościowany, że potrafił zbudować coś sam i dodatkowo wymyślił do skonstruowanych przedmiotów jakąś historyjkę rodzajową.
Ważne, aby dziecko bawiło się nie tylko samotnie w swoim kąciku. Jeżeli nasza pociecha jest jedynakiem, zapraszajmy do niej kolegów i koleżanki z sąsiedztwa. Niech rozwijają się towarzysko. Jeżeli brakuje dzieci na naszym osiedlu, sami dosiadajmy się do zabawy. Rozmawiajmy przy tym o różnych rzeczach ze swoim dzieckiem. W ten sposób wyrobimy w nim umiejętność obcowania z innymi i chęcią podejmowania komunikacji werbalnej.